Producenci
Materac do spania na podłodze zamiast łóżka – plusy i minusy
Materac do spania na podłodze zamiast łóżka – plusy i minusy

Urządzając przestrzeń sypialnianą w swoim domu, stajemy przed dylematem mającym wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to wybór odpowiedniego materaca i łóżka. Idealnie jest gdy posiadamy wystarczającą ilość miejsca, by ułożyć go zgodnie z naszymi potrzebami. Najczęściej na twardej, podwyższonej powierzchni, z dostępem z każdej strony i możliwie najlepszą cyrkulacją powietrza. Jest to często jednak niewykonalne, a sytuacja zmusza nas do poszukania rozwiązań na pierwszy rzut oka niestandardowych. Jednym z nich jest sam materac, bezpośrednio kładziony na podłogę , czyli po prostu materac podłogowy. Spanie na podłodze posiada jednak pewne wady i zalety, o czym traktuje dalsza część artykułu.

  1. Materac do spania na podłodze - zdrowotne plusy i minusy
  2. Materac na podłodze - zdrowie kontra higiena
  3. Spanie na samym materacu - bezpieczny sen dla całej rodziny
  4. Materac zamiast łóżka a niewielki metraż pomieszczenia
  5. Czy sam materac wystarczy? Podsumowanie

Materac do spania na podłodze - zdrowotne plusy i minusy

Wielu ludzi obecnie boryka się z bólami kręgosłupa. Spowodowane jest to nieprawidłową postawą ciała, siedzącym trybem życia i obniżoną sprawnością fizyczną. Gabinety fizjoterapeutyczne pękają w szwach. W nich zaś często zwraca się uwagę na to jak śpimy. Czy kręgosłup ma w tym czasie odpowiednie podparcie, a pozycja którą przyjmujemy, pozwala w optymalny sposób rozluźnić mięśnie? Zaleca się przy tym zejście do parteru, zgodnie z rekomendacją medycyny wschodu – czyli spanie na samym materacu położonym bezpośrednio na podłodze. Spadnie na materacu na podłodze to dobry pomysł, jako że podłoga stabilnie przyjmuje ciężar leżącego człowieka i nie ugina się jak stelaż łóżka.

Sam materac do spania na podłodze, mimo tych prozdrowotnych aspektów, posiada jednakże swoje wady. Nie przysłuży się osobom, które mają problemy ze stawami. Poranne wstawanie z bardzo niskiego posłania może okazać się problematyczne dla ludzi starszych. Położenie się na materacu, mimo rozciągniętych po całym dniu mięśni, nie zawsze będzie wygodne. W takim wypadku należy rozważyć niewielki podest, schodek, który wyniesie materac nieco wyżej, zachowując właściwości twardego podłoża. Jest to rozwiązanie często spotykane w Japonii i innych krajach azjatyckich. Zawsze też można postawić na tradycyjne łóżko, jeśli ma to zapewnić lepszy komfort snu.

materac na podłodze

 

Warto przeczytać: H1, H2, H3, H4 - co oznacza skala twardości materaca?

 

Materac na podłodze - zdrowie kontra higiena

Sypialnia to miejsce, w którym w sposób szczególny zwraca się uwagę na czystość. Tutaj przebywamy znaczną część doby. Jeżeli jest siedliskiem kurzu czy drobnoustrojów, do może przyczyniać się do rozwoju alergii i chorób układu oddechowego. Nie bez powodu zaleca się więc, by regularnie czyścić materac i miejsce wokół niego, tak by nie gromadzić niepożądanych substancji. Gdy materac leży na ramie, nie zawsze mamy możliwość przesunięcia całego łóżka by odkurzyć i odświeżyć podłogę pod spodem. W małych sypialniach wiąże się to z ekwilibrystyką przestrzenną i niemałym wydatkiem sił. 

Materac umieszczony bezpośrednio na podłodze pozwala na to, by bez problemu go podnieść, ustawić pionowo i uzyskać pełny dostęp do podłogi. Producenci materacy podłogowych wręcz zalecają takie czynności. Produkty te wymagają regularnego wietrzenia, ponieważ mimo zastosowania odpowiednich materiałów, brak wentylacji od spodu, może skutkować rozwojem pleśni i grzybów, które generuje nadmierna wilgoć.

Bywa też, że człowiek w nocy intensywnie się poci, a ciepło które wydziela, kumuluje się we wnętrzu materaca nie mając ujścia. Tak jak ma to miejsce w przypadku materacy położonych na specjalnej ramie czy skrzyni. Takie cieplarniane warunki są wręcz idealne dla roztoczy, a te jak wiadomo, również w niekorzystny sposób wpływają na nasze zdrowie.

Rezygnacja z łóżka na rzecz samego materaca to jedno, jednak ważne jest też to, by był to dobrze dobrany materac. W tym miejscu szczególnie polecamy polskie materace Koło. Są one odpowiednio wentylowane oraz posiadają przewiewny pokrowiec. Ważna jest też twardość materaca, tak samo gdy kupujemy materac do klasycznego łóżka, szczególnie jeśli borykamy się z bólem pleców. Jeśli planujemy kłaść materaca bezpośrednio na podłodze, najlepiej żeby był to produkt wykonany z naturalnego lateksu - dzięki temu zapewniać będzie nie tylko równomierne rozłożenie nacisku i dopasowanie do naturalnych krzywizn ciała, ale również przeciwgrzybicze właściwości. Materace lateksowe nie są lubiane przez bakterie i roztocze, jednak mimo to regularne odkurzanie i czyszczenie spodu materaca to konieczność!

materac zamiast lozka

Spanie na samym materacu – bezpieczny sen dla całej rodziny

Niezwykle popularna w ostatnich latach metoda wychowawcza Marii Montessori i bliskościowe podejście do rodzicielstwa, zyskujące swoich zwolenników wśród świeżo upieczonych rodziców. Co ważne - w samych superlatywach odnoszą się do spania na podłodze, traktując je jako bardzo dobre rozwiązanie. W obu tych podejściach zaleca się współspanie z dzieckiem do momentu, gdy będzie ono gotowe na własne łóżko. Jak jednak zmieścić się na łóżku małżeńskim z maluchem, nie obawiając się upadków, a przy tym wysypiać się bez przeszkód? Odpowiedzią na takie dylematy jest właśnie materac do spania na podłodze.

Położony na samej posadzce, bez ramy łóżka, zdejmuje z barków rodziców strach przed tym, że dziecko sturla się na podłogę, boleśnie się przy tym uderzając.

Spanie na materacu na podłodze, to rozwiązanie, które z powodzeniem stosują rodziny od pierwszych dni życia dziecka. Następnie przenoszą je później do pokoi dziecięcych, wspierając tym samym samodzielność i umiejętności samoregulacyjne pociech. Według stylu wychowania w bliskości powinno się zaufać dziecku, dać mu swobodę stanowienia o sobie samym, również w kwestii snu. Materac podłogowy, niezależnie czy jest to materac piankowy, kieszeniowy czy sprężynowy, pozwala na to, by nawet kilkumiesięczny maluch mógł sam wspiąć się do swojej nocnej przestrzeni oraz bezpiecznie z niej zszedł w dogodnym momencie.

 

Przeczytaj też: Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?

 

Materac zamiast łóżka, a niewielki metraż pomieszczenia

Innym aspektem, przemawiającym na korzyść materacy do spania na podłodze, jest ich mobilność. Mimo rozmiarów i cech standardowego łóżka, podniesione do pozycji pionowej oszczędzają sporą przestrzeń, której brakuje na przykład w niewielkich mieszkaniach. Nocą zapewniają komfortowy sen, natomiast w ciągu dnia, oparte o ścianę, odsłaniają kilkumetrowy obszar doskonały do dziecięcej zabawy. Jest to bardzo duża oszczędność przestrzeni i jeden z popularnych trendów w urządzaniu wnętrz.

Materac ułożony na podłodze sprawia, że łatwo też o zmianę miejsca wypoczynku, bez potrzeby większych przemeblowań czy uciążliwych remontów. Wbrew utartym schematom, spanie na podłodze nie musi być rozwiązaniem tymczasowym. Korzystanie z samego materaca może być świetnym rozwiązaniem na stałe, szczególnie jeśli nie mamy dużo miejsca w swojej sypialni lub nie chcemy w niej dużego łóżka.

Czy sam materac wystarczy? Podsumowanie

Korzyści spania na podłodze można wyliczyć tak dużo jak i minusów tego rozwiązania. Mimo wszystko jest to opcja warta rozważenia. Opinie osób, które zdecydowały się położyć materac na podłodze, są dość zgodne. Wg nich jest to rozwiązanie przynoszące prozdrowotne rezultaty i wysoki komfort snu.

Materac do spania na podłodze to dobry pomysł, jednak należy o czymś pamiętać. Wymogiem koniecznym jest zachowanie pewnych standardów czystości i zastrzeżeń producenta. Bywają one czasem odrzucane ze względu na poczucie estetyki użytkownika. Co ciekawe, najnowsze pisma z branży architektury wnętrz, niemal prześcigają się w pomysłach na taką właśnie aranżację przestrzeni sypialnianej. Dość powiedzieć, że ukazują ją również w wersji ekskluzywnej, dalekiej od skojarzenia ze szkolnym biwakiem i wygodnej, jak w najlepszym hotelu.

Rezygnacja z łóżka to wbrew pozorom dość częsty wybór. Jeśli też chcesz położyć swój materac bezpośrednio na podłodze, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, skontaktuj się z nami! Wybierzemy odpowiedni materac na podłogę do spania, np. pod kątem twardości i tego jaki wywieramy na niego nacisk, ułożenia materaca czy metody wykonania (np. z pianki wysokoelastycznej).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl