Producenci
Twardość materaca a waga. Jak dobrać twardość materaca?
Twardość materaca a waga - jak dobrać twardość materaca?

Odpowiednio dobrany materac to wysoka jakość i komfort snu, co przekłada się na nasze funkcjonowanie w trakcie dnia oraz zdrowie kręgosłupa. Jaka twardość materaca będzie optymalna dla osoby dorosłej, dziecka lub pary? Czym są symbole H1, H2, H3 i H4? Na te i kilka innych pytań z pewnością znajdziesz odpowiedź po lekturze niniejszego poradnika!

 

  1. Twardość materaca - jakie ma znaczenie dla zdrowego snu?

  2. Twardość materaca a waga ciała

  3. H1, H2, H3, H4 - skala twardości materaca

  4. Jak dobrać twardość materaca dla dziecka?

  5. Jaką twardość materaca wybrać dla pary?

  6. Czy im twardszy materac tym lepiej?

 

Twardość materaca - jakie ma znaczenie dla zdrowego snu?

Zakup materaca do łóżka to decyzja, którą warto dobrze przemyśleć, zarówno pod kątem rodzaju, rozmiaru jak również stopnia twardości materaca. Na podstronach dotyczących poszczególnych rodzajów materacy, opisaliśmy dokładnie czym się charakteryzują materace lateksowe, piankowe czy sprężynowe. Wytłumaczyliśmy też dokładnie jaki rozmiar materaca będzie optymalny w zależności od indywidualnych potrzeb. Warto zatem omówić szerzej kwestię twardości materaca, gdyż to właśnie ten czynnik będzie miał kluczowy wpływ na wygodę i jakość naszego snu.

W naszym sklepie z materacami możesz przy każdym materacu zobaczyć oznaczenie w postaci symbolu H1, H2, H3 lub H4. Są to stopnie twardości materaca, dzięki którym twardość materaca może być lepiej dopasowana do wagi użytkownika oraz jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Dobrze dobrany materac zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa, pozwala rozluśnić mięśnie, zrelaksować się.

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort snu i obudzić się wypoczętym i pełnym energii do działania, nie możemy spać na źle dobranym materacu. Co dokładnie mamy na myśli? Nie może to być zbyt miękki materac (będzie powodował zapadanie), a z drugiej strony - zbyt twardy materac również nie stanowi dobrego wyboru (szczególnie dla osób z dolegliwościami stawów).

Twardość materaca to kluczowy parametr. Możemy kupić wysokiej jakości materac kieszeniowy za kilka tysięcy złotych, jednak jeśli nie weźmiemy pod uwagę tego, jaka jest waga użytkownika lub użytkowników tego materaca, nie będziemy mogli mówić o wysokiej jakości snu, optymalnym podparciu kręgosłupa oraz maksymalnej regeneracji.

Przeczytaj też: Materac do spania na podłodze zamiast łóżka - plusy i minusy

Twardość materaca a waga ciała

To jaką twardość materaca wybrać do swojego łóżka, determinuje przede wszystkim nasza waga. Dzięki klasyfikacji materaców ze względu na ich twardość, mamy do wyboru cztery oznaczenia - od H1 do H4. Materace miękkie oznaczone są symbolem H1, natomiast materace bardzo twarde mają oznaczenie H4. Wybór materaca dla jednej osoby nie stanowi dużego problemu - wystarczy sprawdzić twardość materaca adekwatną do swojej wagi, a jeśli wahamy się między dwiema twardościami, zdecydować zgodnie z osobistymi preferencjami co do twardości.

Jeśli jednak na materacu spać będą dwie osoby, musimy pamiętać, że w przypadku dużej różnicy wagi, materac o jednolitej twardości nie będzie dobrym rozwiązaniem. W poszukiwaniu idealnego materaca warto wtedy rozważyć mateac 2w1, czyli tzw. materac dla par - jest to jeden materac, ale o dwóch różnych twardościach. Produkt ten stanowi idealną odpowiedź na potrzeby par, gdzie występuje duża różnica wagi między partnerami.

Warto przy wyborze materaca zwrócić również uwagę na fakt, że trwardość materaca oceniamy indywidualnie, przez pryzmat własnej wagi. Ten sam materac, osoba cięższa może zatem określić jako dość miękki, podczas gdy dla lżejszego z partnerów, taki materac będzie dość twardy.

twardość materacy

H1, H2, H3, H4 - skala twardości materaca

Wiele osób zastanawia się co oznaczają symbole h1 h2, itd. Już tłumaczymy - wyróżnia się cztery stopnie twardości: H1, H2, H3 oraz H4.

Twardość materaca H1

Symbol H1 oznacza materac miękki, któy stanowi odpowiednią twardość materaca dla osób o wadze do 60 kg. Naturalnie jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, stąd duża popularności miękkich materaców pojedycznych. W sklepie internetowym MateracePlus do dyspozycji klientów jest duży wybór miękkich materaców.

Twardość materaca H2

H2 to stopień twardości materaca przypisany docelowo do młodzieży lub osób dorosłych o wadze mieszczącej się w przedziale między 60 a 80 kg. Materac H2 określany jest również jako materac średnio twardy. Jest to materac w dużym stopniu uniwersalny, na który najczęściej decydują się osoby o średniej wadze ciała lub pary, w przypadku których różnica w wadze ciała nie jest bardzo duża, np. 65 i 80 kg.

Twardość materaca H3

Materace oznaczone symbolem H3 najczęściej określane są jako materac twardy. Ten stopień twardości materaca powinny wybrać osoby, których waga ciała wynosi mięzy 80 a 100 kg. Oczywiście, materac twardy H3 mogą wybrać też osoby lżejsze, które preferują twardszy materac. Jak już wspominaliśmy, w przypadku osób o niskiej wadze, twardszy materac H3 będzie odczuwalny jako bardzo twardy.

Twardość materaca H4

Producenci materacy oznaczają symbolem H4 materace twarde, określane również jako materace bardzo twarde, przeznaczone dla osób o wadze powyżej 100 kg. W przypadku osób z nadwagą lub otyłością, których waga znacząco przekracza 100 kg, materac bardzo twardy, czyli H4, stanowił będzie idealny wybór. W takim przypadku oprócz twardości materacy, szczególnie warto przeanalizować kwestię struktury materaca lub zadzwonić/napisać - chętnie pomożemy dobrać właściwy materac.

Powyższe rodzaje twardości materacy są standardowe i najczęściej wykorzystywane prze producentów. Chcąc wybrać odpowiednią twardość materaca, wystarczy posłużyć się powyższą skalą.

 

Jak dobrać twardość materaca dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się jak dobrać optymalną twardość materaca dla dziecka. Czy stosować tutaj te same reguły co w przypadku osób dorosłych? Jeśli mówimy o starszych dzieciach, to jak najbardziej. W przypadku niemowląt i małych dzieci, śpiących jeszcze w dziecięcych łóżeczkach - dla nich dedykowane są specjalne materace dziecięce. W przypadku starszych dzieci i młodzieży jak najbardziej możemy zastosować standardowe kryteria, przy czym najlepszym na ogół wyborem będzie miękki materac H1, w przypadku którego stopień twardości materaca dopasowany jest do dzieci i młodzieży o wadze do 60 kg.

Warto przeczytać: Jak wybrać dobry materac dla dziecka?

Pytanie o to jaką twardość materaca dobrać dla dziecka nie stanowi zatem dużego problemu. Warto natomiast zwrócić uwagę na rodzaj materaca oraz materiał z jakiego wykonany jest pokrowiec. Warto stawiać na materace zapewniające wiele punktów podparcia oraz oddychające pokrowce, odprowadzajace wilgość. Dobra jakość snu dziecka ma kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu po całym dniu wypełniania szkolnych i pozaszkolnowych obowiązków.

stopień twardości h1 h2 h3 h4

Jaką twardość materaca wybrać dla pary?

Jeśli parę stanowią osoby o zbliżonej wadze ciała, to wybór optymalnej twardości materaca jest prosty. Jeśli jednak występuje duża różnica w wadze, wiele osób decyduje się na dwa pojedyncze materace, np. materac miękki + materac twardy. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, ale nie najlepsze. Na rynku dostępne są już od jakiegoś czasu, również w naszym sklepie internetowym, materace o różnej twardości, czyli tzw. materace 2w1.

Materac 2w1 to jeden materac, gdzie każda osoba ma dopasowany pod siebie stopień twardości. W przypadku par, które ze względu na znaczną różnicę wagi nie wiedzą jaki wybrać materac aby zapewnić sobie wygodę w trakcie snu, powinny rozważyć materac 2w1. Przykładowo, osoba cięższa może mieć twardość materaca H3, podczas gdy osoba lżejsza, twardość mataraca H3. Oprócz wagi użytkownika materaca, ważną rolę szczególnie w przypadku par odgrywają też osobiste preferencje. Chcąc, aby każda osoba miała odpowiednio podparty kręgosłup, zarówno odcinek szyjny jak i w okolicach lędźwi, warto postawić na materac dla par.

Czy im twardszy materac tym lepiej?

Symbole h1 h2 h3 i h4, które można znaleźć przy opisach materaców określają stopień twardości materaca, a zatem twardość materaca H4 to materac bardzo twardy, przeznaczony dla osób o wadze powyżej 100 kg. Nieprawdą jest powielane niekiedy stwierdzenie, że najlepszy jest możliwie jak najtwardszy materac.

Zbyt twardy materac może utrudniać przepływ krwi. Poza tym, osobom starszym, z poważnymi dolegliwościami stawowymi nie poleca się bardzo twardych materaców. Pamiętajmy również o tym, że twardość materaca dopieramy przede wszystkim pod kątem naszej wagi. Osoby o wadze 50-60 kg najprawdopodobniej nie będą długoterminowo zadowolone z twardego materaca H4, a być może nawet z średnio twardego H3.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zbyt miękki materac również nie będzie zapewniał odpowiedniego komfortu spania. Pod osobą cięższą będzie zbyt mocno się zapadał. Kręgosłup nie jest wtedy optymalnie podparty, a rano mogą pojawić się dolegliwości bólowe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl